הפסקת עישון והשמנה – להפסיק לעשן בלי להשמין

­הפסקת עישון והשמנהבימנו, יותר ויותר אנשים מעוניינים להיגמל מעישון. הסיבה לכך נעוצה בעלייה משמעותית במודעות החברתית לנזקי העישון, כמו גם במודעות ליתרונות הבריאותיים של הפסקת עישון ותועלתה הרבה בשמירה על בריאות הגוף.
הרצון להיגמל קיים, אבל הפרידה מהסיגריה עדיין מהווה עבור רוב המעשנים מקור לחששות רבים, פחד מפני תסמיני גמילה מעישון שעשויים להופיע וחשש להיפרד מההרגלים הנלווים לעישון:

 • שתיית קפה בליווי סיגריה, סיום ארוחה דשנה בעישון סיגריה.
 • מעשנים שרגילים לעשן בהפסקות בעבודה, וקשרו את המנוחה בהפסקה לעישון סיגריה.
 • מעשנים שרגילים לעשן כשהם בלחץ\עצובים.
 • מעשנים שרגילים לעשן בזמן שהם בסיטואציה חברתית, כמו בילוי בפאב.
 • אחד החששות הבולטים, שחוזרים על עצמם אצל מעשנים רבים המעוניינים להפסיק לעשן הוא הפחד מהשמנה בעקבות הפסקת עישון.  להפסיק לעשן בלי להשמין

  האם אפשר להפסיק לעשן בלי להשמין? בהחלט כן!
  נוצרה סטיגמה מוטעית שקושרת השמנה להפסקת עישון. יש לעשות סדר ולהבין שבהחלט אפשרי להפסיק לעשן בלי להשמין אם מתנהלים בדרך הנכונה. שתי נקודות חשובות:

  • נכון, לאחר הגמילה אכן תיתכן עלייה קלה של 2-3 קילוגרמים שנובעים מהאטה בחילוף החומרים כתוצאה מהיעדר הניקוטין שבסיגריה מהגוף. אך תופעה זו חולפת והגוף מתאזן לבסוף, וחוזר למשקלו התקין.
  • עלייה מאוד משמעותית לא מתרחשת מאליה, ולא מתרחשת כתוצאה של הפסקת עישון. היא למעשה תלויה בנגמל, ובבחירת אורח החיים שלו במהלך הגמילה ולאחריה. כל עוד מנהלים אורח חיים תזונתי תקין, אין כל סיבה להשמנה קיצונית לאחר הגמילה מעישון.

  איך מונעים השמנה בהפסקת עישון

  אחרי שהבנו שהשמנה קיצונית לאחר הפסקת עישון לא תתרחש מאליה – ושכל עוד אנחנו פועלים נכון ומנהיגים אורח חיים תזונתי תקין (פירוט וטיפים בהמשך), אין סיבה שתתרחש עליה גדולה במשקל,

  אפשר לעבור להבנה החשובה הבאה: הפסקת עישון חשובה מכל.

  נזקי העישון איומים ויש לעישון השלכות בריאותיות שלמרבה הצער לפעמים אין מהן דרך חזרה.

  צריך להיכנס לפרופורציה מחשבתית. לשים על המאזניים את שני הגורמים הבאים:

  מחלות איומות שעשויות להתפתח בגוף כתוצאה של שאיפת הכימיקלים הרעילים המצויים בסיגריה – אול מול קילוגרם עד כשלושה שהגוף עשוי לעלות כתוצאה מהגמילה מעישון, אך לאחר שיתאזן ישוב למשקלו התקין.

  מה יותר חשוב לכם ממה?

  ועכשיו הלכה למעשה,

  טיפים לשמירה על תזונה נכונה במהלך ולאחר הפסקת העישון:

  • שלבו סיבים תזונתיים בתזונה היומית שלכם. הם מסייעים בפעילות העיכול, מסייעים במניעת עצירות ומסייעים להרגשת השובע.

  דגנים מלאים, קטניות, ירקות, פירות, סובין שיבולת שועל\חיטה – מכילים תכולת סיבים גבוהה.

  • שתייה מספקת של מים. המים מסייעים לעיכול, הם עוזרים לגוף להתפנות משאריות הניקוטין, ועוד הרבה מעלות טובות וחשובות. מחסור במים מזיק לכל אדם, כל שכן לאדם שנמצא בהפסקת עישון.
  • אכלו אוכל בריא. אם אתם נתקלים בצורך לנשנש הכינו לכם מראש נשנושים בריאים.

  בעניין הזה אין תירוצים, צריך לארגן מראש. זה לא משהו שגוזל מכם הרבה זמן ומאמץ, ויכול לעשות הבדל גדול מאוד. מה זה נשנוש בריא?

  – מקלוני ירקות חתוכים מגזר, מלפפון, פלפל, קולרבי או כל ירק אחר.

  – 2-3 יחידות של קרקר מלא, מרוח בשכבה דקה של דבש.

  – פירות טריים, פירות יבשים (במינון. לא לשכוח שגם פירות מכילים סוכר. הוא אומנם סוכר טבעי, פרוקטוז, אך אין זה אומר שניתן לצרוך אותו ללא הגבלה).

  • הקפידו על שעות שינה תקינים. גם לשינה יש השפעה על השמנה ועל חילוף חומרים תקין.