הפסקת עישון לפני היריון

היריון ראשון הוא מאורע גדול שמצריך התכווננות מחודשת כמעט בכל האספקטים של חיינו.
יש תינוק או תינוקת באופק, החיים כפי שהכרנו אותם עומדים להשתנות ללא היכר. ועוד הרבה לפני הלידה, בני הזוג עומדים בפתחם של תשעה חודשים מלאים בשינויים גופניים ונפשיים.

שינויי טעם וריח בהיריוןהפסקת עישון בהריון

לגוף חוכמה משלו. הרבה נשים הרות מדווחות על שינויים בחוש הטעם והריח, לעתים שינוי ממש קיצוני.
ריחות או טעמים שלא מפריעים בדרך כלל, נעשים בלתי נסבלים. ריח כביסה, או סבון, או ניחוח בישול, עשוי להפריע. אישה שלפניי היריון נהגה לשתות מספר ספלי קפה ביום, פתאום מרגישה שהיא לא מסוגלת לשאת את טעם הקפה.
יש הנחה כי הגוף "דורש" חומרים שחסרים לו דרך מזונות מסוימים. כמו הרגשה של חשק בלתי נשלט לאכול פירות הדר, כאשר יש מחסור בוויטמין C. או מלפפון כבוש, כאשר לגוף חסר מלח.
נשים הרות שרגילות לעשן, עשויות לא ליהנות או אפילו לחוש דחייה מהסיגריה בזמן היריון.
אבל היריון שונה מאשה לאשה וכל גוף מגיב אליו אחרת. יש נשים שלא יחושו תופעות אלו באופן מיוחד, ויש נשים שירגישו שמתחשק להן להמשיך לאכול את אותם מזונות להן הן רגילים או לעשן גם בהיריון.

הנזקים הנגרמים כתוצאה מעישון בהיריון

הסיגריות מכילות כ-4000 כימיקלים, חלקם הגדול הוכחו כמסרטנים. רעלים אלו פוגעים בהתפתחות התינוק באופן מוכח. בעת השאיפה, חודרים כל אותם חומרים רעילים אל זרם הדם של האם ושל התינוק, גורמים לפגיעה בתפקודים חיוניים של העובר ומגדילים את הסיכון ללקות במומים שונים: נצפתה עלייה בשכיחות מומים הקשורים בפגם במערכת העצבים. שפה שסועה וחך שסוע. מומי לב ומומים במערכת העיכול.
כמו כן, עישון בהיריון נמצא כמגדיל סיכוי למקרים של היריון מחוץ לרחם, או חלילה לידת תינוק מת. ישנו קשר בין עישון בהיריון ומקרים של מוות בעריסה. בנוסף, עישון בעת היריון מגביר את הסיכון של הילד או הילדה לחלות במחלות דרכי הנשימה בעתיד.
גם עישון בעת הנקה, מזיק. אפילו אם מדובר בכמויות קטנות של ניקוטין, הן עוברות דרך חלב האם לתינוק ועלולות לפגוע בבריאותו.

הפסקת עישון לפניי היריון או לנשים הרות

אם את מנסה להרות, או שגילית כי את כבר הרה, ואת מעשנת – זה הזמן להפסיק. מטבע הדברים, משהו מתפתח בתוכך, או עתיד להתפתח. והוא לא יכול לעצור ולחכות לזמן המתאים.
אם בעבר כבר שקלת את הנושא של הפסקת עישון עכשיו את יכולה להשתמש בהיריון כעוגן נסיבתי לדחוף את הרצון להפסיק לעשן שהתעורר בך אז לכדי מעשה. אם את לא מצליחה להפסיק לבד, חשוב לבחור שיטה טבעית שלא מפריעה להיריון הקיים או עלולה להפריע ולהביא לשינויים לא רצויים בגוף בזמן שאת מנסה להיקלט. חשוב מאוד מאוד להתייעץ עם גורם מוסמך! לא להחליט מבלי להיוועץ עם רופא\ת הנשים שלך.

גם החצי השני צריך להיות חלק מהפסקת העישון!

גם עישון פסיבי הוכח כמזיק. אין על כך עוררין. בכל גמילה מעישון חשוב לקבל תמיכה משותפינו לחיים, כל שכן כשמדובר בהפסקת עישון לקראת או בעת היריון. אם הייתם נוהגים לעשן בבית, אז מפסיקים לעשן בחיץ. מי שרוצה לעשן, שיצא למרפסת או לגינה לעשן. אם אין מרפסת או גינה, שיהיה חדר אחד בבית שייוחד לשם כך (עדיף חדר בו אין לך שימוש רב) ושהעישון יעשה קרוב ככל הניתן לחלון, בכדי שעשן הסיגריה ייספג כמה שפחות ברהיטים ובקירות החדר, ושלא יפלט אל שאר הבית.
ולא רק החצי השני – כל אחד! לא לאפשר לאנשים לעשן על ידך. לא להתבייש לבקש מאדם מעשן לא לעשן לידך. זו זכותך המלאה וזכותו של העובר שלך.