כאבי ראש לאחר גמילה עישון

כאבי ראש כתופעת לוואי של הפסקת עישוןכאבי ראש בהפסקת עישון

הפסקת עישון היא החלטה מבורכת עבור הנפש והגוף. הפסקת עישון מפחיתה באופן משמעותי את הסיכונים הרפואיים הכרוכים בעישון סיגריות ומוצרי טבק אחרים ועשויה למנוע מחלות קשות, חלקן חשוכות מרפא, כמו סרטן ובעיקר סרטן הריאות, הפה והגרון, התקף לב, שבץ מוחי, COPD ומחלות רבות אחרות.גמילה מעישון מתאפיינים לעתים קרובות בתסמיני גמילה שונים. תופעות לוואי של גמילה מעישון הן טבעיות ומתרחשות עקב היעדר הניקוטין שהגוף חווה; הניקוטין הוא חומר ממכר ביותר, בין הממכרים ביותר הידועים לאדם. תופעות הלוואי של הפסקת עישון חולפות כעבור מספר ימים עד מספר שבועות, כאשר הגוף מתאזן. התופעות הללו עשויות להתבטא:

 • בעייפות יתר
 • בערנות יתר
 • בתחושת חרדה או כעס, חוסר שקט גופני
 • תחושת עצבות
 • שיעול מוגבר (שמתרחש כחלק מתהליך טבעי בו הריאות מתנקות)
 • עלייה קלה במשקל, אשר חולפת כבור מספר שבועות, של בין 2 ל-3 ק"ג (המתרחשת בעקבות היעדר הניקוטין ובשל כך – האטה זמנית בחילוף החומרים)
 • כאבי ראש וסחרחורות

 

כאבי ראש בגמילה מעישון

כאבי ראש הם תופעת לוואי נפוצה מאוד של הפסקת עישון אשר נובעת מתנודות במאזן הסרוטנין. ההתמכרות לעישון גורמת לשינוי בייצור כימיקלים שונים (כמו דופמין וסרוטנין). כאשר מעשן מפסיק לעשן, הוא עלול לחוות כאבי ראש ומיגרנות עקב הירידה ברמות הסרוטנין. תופעת כאבי ראש במהלך הפסקת עישון היא תופעה לא נעימה, אך בהחלט ניתן להתמודד אתה בהצלחה.

 
איך מתמודדים עם כאבי ראש במהלך הפסקת עישון?

התמודדות עם כאבי ראש כתוצאה מתהליך של גמילה מעישון הכרחית על מנת שלא להוסיף קושי על קושי; גמילה היא תהליך מורכב, שכרוך בהתנתקות מהרגלים עמוקים הקשורים בעישון ומשפיעים על האדם נפשית, נוסף על הגמילה הפיזית מהחומר. לכן, מצב בו תופעת לוואי כמו כאבי ראש "מוסיפה עוד קיסם למדורה", הוא מצב שכדאי למנוע. אם כאבי הראש חזקים באופן קיצוני, רצוי לפנות לרופא שמוסמך לאבחן ובמידת הצורך לתת מרשם למשככי כאבים מתאימים. בכדי להקל על עצמכם את כאבי הראש במהלך הגמילה מעישון רצוי:

 

 • הקפדה על מנוחה ושינה טובות: אדם זקוק ל-7-8 שעות שינה בלילה. בייחוד במצב שבו אתם חווים כאבי ראש כתופעת לוואי של הפסקת עישון, מומלץ מאוד שלא לוותר על כמות שינה מספקת ואיכותית. בכדי לישון טוב, מומלץ שלא לאכול כשעתיים-שלוש לפניי השינה. עיסוק בפעילות גופנית מתונה, יכול לסייע לשינה טובה גם כן, וכמובן, שמירה על אורח חיים בריא באופן כולל.

 

 • הקפדה על תזונה נכונה: יש לשמור על אורח תזונה בריא, להימנע משתייה רבה מדי של קפאין ואלכוהול, להקפיד על ארוחת בוקר עד שעתיים מן הקימה, לאכול 6 ארוחות קטנות כל שעתיים שלוש במקום 3 ארוחות גדולות, לשתות מספיק מים (אסור להפריז בשתיית מים, שתייה רבה מדי של מים מזיקה כמו מחסור במים. ברשת תמצאו מחשבוני מים, שמחשבים את הכמות לה הגוף שלכם זקוק על פי נתוניו הפיזיים). אכלו ירקות ופירות רבים, דגנים וקטניות מלאים והימנעו ממוצרי מזון מעובדים, עתירי סוכר, שומן וצבעי מאכל.
 • שתיית תה ירוק: לתה ירוק סגולות רבות, הוא עשיר באנטי אוקסידנטים ומסייע לגוף בתיקון עצמי, חיזוק מערכת החיסונית והשריית רוגע.

 

 • דיקור סיני (אקופונקטורה): דיקור סיני נמצא יעיל ביותר בטיפול בכאבי ראש. הוא גורם לשחרור חומרים משככי כאב טבעיים ומכווץ כלי דם הגורמים לכאב הראש. במחקר של שנה שנערך בבריטניה, גייסו חוקרים 401 אנשים הסובלים מכאבי ראש הנמשכים מספר ימים בכל שבוע. קבוצה אחת קיבלה טיפול קונבנציונלי-מערבי, ואילו הקבוצה השנייה מתוך הנבדקים קיבלה עד 12 טיפולי דיקור סיני לשבוע. מתוצאות המחקר עלה כי בקרב הקבוצה שטופלה בדיקור סיני, חומרת כאבי הראש פחתה בשיעור של 34% במהלך השנה, בהשוואה לירידה של %16 בעוצמת כאבי הראש בקבוצה שקיבלה טיפול מערבי רגיל. הדיקור הפחית את חומרת כאבי הראש וצמצם את השימוש בתרופות משמעותית.
 • תרגילי נשימה: תרגילי נשימה הם שיטה מסורתית עתיקה, המשמשת בתרבויות רבות להשבת איזון והקלה על מצבי מתח. תרגילי נשימה תסייע לכם גם במקרים של כאבי ראש כתוצאה מהפסקת עישון. שאפו עמוק דרך האף – החזיקו את האוויר בריאות למשך 5-7 שניות ונשפו אותו לאט דרך הפה, בספירה של 7 שניות.

 

 • טיפול בחדר מלח: לנגמלים מעישון שחווים כאבי ראש ומיגרנות מומלץ גם טיפול בחדר מלח שעשוי להקל את התופעה משמעותית. היתרונות של טיפול בחדר מלח ידועים מזה שנים רבות. במאה ה-18 התגלו יתרונות השהייה בחדר מלח, אצל עובדי מכרות המלח שסבלו משכיחות נמוכה של בעיות נשימה. היתרונות של המלח רבים – הוא מסייע בחיטוי וניקוי מערכת הנשימה, ובכך מסייע בהתמודדות עם בעיות נשימה שונות כמו ברונכיט ואסתמה ומסייע בשיקום נשימתי לנגמלים מעישון, מסייע באיזון הגוף ובהקלה על כאבי ראש.
 • פעילות גופנית מתונה: מחקרים רבים כבר הוכיחו את היתרונות הבריאותיים – נפשיים וגופניים – של פעילות גופנית. אם אתם סובלים מבעיות בריאותיות, חשוב להיוועץ עם רופא טרם מתחילים לעסוק בפעילות גופנית. פעילות גופנית משפרת את ההרגשה, מסייעת לעיכול תקין ולשמירה על משקל מאוזן ועוזרת לאזן כאבי ראש ומתח.