כל הסיבות שבעולם לרצות להפסיק לעשן

צריך לרצות להפסיק בשביל להפסיק לעשן.להפסיק לעשן
איך מתעורר הרצון להפסיק לעשן? מה מוביל אותנו אל ההחלטה להיגמל מהעישון? איך לרצות להפסיק לעשן?

מי שמעשן אוהב לעשן. אין מעשן שלא נהנה מהעישון, זוהי מהותה של ההתמכרות. אדם מעשן קשור אל הסיגריה הן ברמה פיזיולוגית והן ברמת ההרגלים. ברמה הפיזיולוגית ההתמכרות לניקוטין ולשאר החומרים הממכרים גורמת לתלות של המעשן בסיגריה,
וברמת ההרגלים – כל אותם ההרגלים בחייו של מעשן אשר נקשרו אל הסיגריה; סיגריה של בוקר עם קפה, סיגריה של אחריי ארוחה כבדה, סיגריה ברגע של כעס, סיגריה בישיבה עם חברים בפאב לצד כוס בירה, ועוד, גורמים לתלות נפשית.

אז איך בכלל נולד הרצון להפסיק לעשן? איך לרצות להפסיק לעשן?
הרצון להפסיק לעשן חייב להגיע מהמעשן עצמו.
עם כל הכבוד לרצון הטוב, הוכח כבר ששכנוע אדם מעשן להפסיק לעשן לרוב לא יעזור.
כמה מעשנים יש, כאלו שכבר הבינו את ההשלכות הבריאותיות השליליות של העישון על הגוף – שכבר צפו בפרסומות מפחידות שמציגות ריאות שחורות, אנשים שוכבים מונשמים על מיטות בתי חולים, ילדים עצובים מוקפים עננת עשן שמעשנים עליהם מבוגרים שלא שמים לב – ועדיין מעשנים? רבים.
איך זה יכול להיות? זה לא רק כי הם פשוט לא יודעים איך מפסיקים לעשן. זה בגלל שהם בכלל לא רוצים להפסיק.
ראשית, לאדם שטרם נולד בו הרצון להפסיק לעשן, יהיה מגנון הדחקה פנימי, שיגרום לו לסנן את התמונות הקשות, להעביר אותן לחלק במוח שאומר "לי זה לא יקרה", "סבא שלי עישן ומת בסיבה טובה כשהוא בריא כמו שור", ועוד שאר משפטי רציונליזציה שמהווים תירוץ ושכנוע פנימי ללגיטימיות של המשכת עישון.
לעיתים, ישנה אפילו תופעה של מים גנובים ימתקו  – המעשן לא רוצה להפסיק, זו הסביבה שלו שרוצה שהוא יפסיק, והסיגריה הופכת למשהו אסור שרק גורם להשתוקק אליו עוד יותר.

הפסקת עישון היא צעד בהחלט חשוב. בכדיי להיות מוכנים אליה – צריך קודם כל לרצות בה. כאשר מגיעים לרצון להפסיק לעשן, ניתן להתחיל לבחון את השיטות השונות של איך להפסיק לעשן ולבחור את הדרך הרצויה.
ההחלטה להפסיק לעשן תתרחש, כמו שציינו, אצל המעשן, ויכולה לנבוע מגורמים שונים.

הגורמים שעשויים להשפיע על הרצון להפסיק לעשן:

 • השלכות בריאותיות של העישון שבאים לידי ביטוי באופן גופני – אם המעשן חלה עקב עישון, או לחליפין היה עד למחלה של אדם קרוב שנגרמה עקב עישון, עשוי הדבר לעורר בו את הרצון להפסיק.
 • מחשבה על אדם קרוב – כאשר המעשן עצמו מבין מתוך עצמו שאם יעשן יפגע בעצמו  ובכך באהובים לו.
 • מישהו שהצליח – בניגוד להפחדות והאיומים מהם המעשן לרוב יבחר אפילו שלא במודע להתעלם – לראות מישהו מצליח, שלא מטיף להפסקת עישון, אלא פשוט מהווה דוגמה חיה איך מפסיקים לעשן מעצם הצלחתו, יכול לעורר את הרצון להיגמל.
  לראות אדם שהכרת כמעשן, כשהוא גמול – להבחין במצב העור שלו, שמשתנה לטובה, בריח הטוב, בלי הלחץ והעצבנות סביב הצורך לעשן, מתי יוצאים להפסקת עישון, מתי יורדים מהרכב בכדי להדליק סיגריה, וכדומה,
  יכול להוליד הזדהות (הוא היה במצב שלי) ורצון להצליח גם (אם הוא יכול – אני יכול, גם אני רוצה להיות במצב הטוב הזה).
 • כלכלית: כאשר המעשן מרגיש פגיעה כלכלית בשל ההוצאה על העישון – הוא עשוי להחליט על שינוי סדר העדיפויות הכלכלי, באין ברירה או מתוך הבנה מושכלת שהסיגריות הן לא מה שהוא רוצה להוציא עליו את הסכום המדובר, אלא משהו אחר בעל חשיבות עליונה יותר – דוגמת שיפוץ בבית, טיול לחו"ל, ועוד.
 • מיאוס עצמי בתחושת התלות בסיגריה – מעשן שמרגיש שנמאס לו להיות תלוי בסיגריה, שנמאס לו שהמחשבה על העישון מעסיקה אותו בדך זו או אחרת לאורך כל היום, נמאס לו שכשנמנעת ממנו האפשרות להפסיק לעשן – הוא חווה "קריז", תופעת עצבנות וחוסר נוחות פיזית, נמאס לו להרגיש שהוא משועבד לסיגריה.

מה צריך לעשות בשביל לרצות להפסיק לעשן?

קודם כל חשוב להבין שאנחנו יכולים כן יכולים להשפיע על הרצון שלנו להפסיק. אפשר להתקרב אל הרצון להפסיק ולחזק אותו בפעולות ממשיות:

 • להתבונן בדברים הטובים שקרו לאנשים סביבנו שהפסיקו. בניגוד להתבוננות בכל מה ששלילי בעישון, פה אנחנו רואים את הטוב שבלעדי העישון – לאחר הפסקת עישון. זה כמו לראות מנה מאוד מפתה ולא בריאה ולרצות אותה (הסיגריה) לעומת לראות מנה מאוד מפתה שהיא גם בריאה – ולרצות אותה (התוצאות החיוביות של הפסקת עישון).
 • רשימות של פלוס ומינוס. כמה פשוט ככה מועיל. לשבת ולרשום מה שרלוונטי לנו. לא מה שמפריע לבן או בת הזוג, לא מה שמפריע להורים. מה שאנחנו רואים בו כפלוס או כמינוס בעישון סיגריות. לדוגמה:
  פלוס: הנאה, הרגל, פורקן במצבי לחץ.
  מינוס: האצת ההזדקנות, קמטים, מחלות, הוצאה כלכלית, עולה הרבה כסף, וכו'.
  כשאנחנו עושים רשימה אישית של מה רע או טוב לנו בעישון, אנחנו למעשה מאפשרים לעצמנו לפרק את מרכיביו של ההרגל שכל כך התרגלנו אליו, מנקודת מבט יותר מחושבת וקרה, יותר תועלת מול חוסר תועלת. זה יכול להשפיע על הרצון שלנו להפסיק לעשן.

כשאר אדם מגיע עם רצון חזק להפסיק לעשן, אל הגמילה, הוא מגיע עם מוכנות פנימית גדולה יותר, ויותר כוח להתמודד עם תסמיני הגמילה.