גמילה מעישון – מה עושים עם ההרגלים הקשורים בעישון?

למה להפסיק לעשן

ידוע שעישון סיגריות היא התמכרות קשה לכל דבר. העישון הופך לדרך חיים, והסיגריה לבת-לוויה נאמנה שמלווה את המעשן בכל הרגעים – הקשים, העצובים, הטובים והרעים.

העישון הופך לחלק מההרגלים הקבועים
עישון, ההרגל חזק, זה נכון. עישון סיגריות נקשר הרבה פעמים בפעולות בלתי תלויות – ויחד איתן מקבלת הסיגריה מעיין קביעות בתוך רפרטואר דפוסי ההתנהגות וההרגלים שלנו, והופכת את אותם ההרגלים לתלויים בה.

לדוגמה, הדלקת סיגריה לפניי שיחת טלפון ועישונה במהלך השיחה, עישון סיגריה יחד עם שתיית אלכוהול, קפה-וסיגריה, סיגריה של אחרי האוכל, סיגריה בהפסקה, ועוד הרגלים כאלו ואחרים שנעשים קשורים ותלויים בעישון, ומקשים על האדם המעוניין להיגמל מעישון, שכן גמילה מעישון היא לא רק פרידה של הגוף מהחומר הממכר – אלא גם שבירת הקשרים שנבנו עם הרגליו של המעשן.

השפעות בריאותיות של עישון
היחס של המעשנים עצמם – לסיגריות – השתנה מאוד עם השנים. אם בעבר עישון היה נחשב לאופנתי, לסקסי, ולא הייתה הבנה של הנזקים הנגרמים בעקבות העישון – כיום רבים מן המעשנים מרגישים הרבה פחות נוח עם ההרגל הרע שלהם. הם מודעים לאזהרות הבריאות והרבה מהם מעוניינים להתחיל גמילה מעישון – אבל פשוט לא יודעים איך, או שנכנסים ל"לופ" שבו הם מפסיקים לפרק זמן מסוים – וחוזרים, וחוזר חלילה. בכדיי להרוס את מעגל הקסמים הרע הזה, הרבה פעמים מנסים להיפרד מההרגלים הקשורים בעישון ללא הועיל. חשוב לזכור שבשביל להיפטר מהרגל רע – עדיף להחליפו בהרגל טוב.

השפעת העישון על הבריאות:
הניקוטין הוא סם מעורר, שמצוי בסיגריות יחד עם עוד כימיקלים וחומרים מזיקים כמו אמוניה וזפת.
עישון, בין היתר, מוביל:
* להתמכרות פיזית
* לדופק מואץ
* לציפורניים ואצבעות צהובות
* לקמטוטים וקמטים
* לכתמים על השיניים
* להפחתת היכולת של המערכת החיסונית להילחם במחלות וזיהומים
* לקוצר נשימה
* לעייפות
* לריח רע מהפה.

גם בטווח הרחוק, לסיגריות השפעה רעה מאוד על המצב הבריאותי.
הן מגדילות את הסיכוי למחלות לב, הן מגדילות את הסיכוי לחטוף שבץ. הן משפיעות לרעה על מצב החניכיים ועשויות לגרום למחלות חניכיים, הן מעלות באופן משמעותי את האפשרות להתפתחות סרטן בחלקי גוף רבים ובתוכם כמובן סרטן הלוע, סרטן הגרון או סרטן הריאה, וכמו כן את הסיכוי להתפתחות מחלות ראה שונות, ביניהן אמפיזמה (נפחת).

הרגלים חדשים וטובים
חלק מההרגלים החדשים שיכולים ואף מומלצים להחליף את העישון:
* פעילות גופנית מתונה
* שתייה מספקת של מים. צריכת מים חשובה לגוף, ולה יכולת
לסייע בפינוי מהיר יותר של הניקוטין מהגוף.
* כסף שחוסכים מעישון – להפריש חלק ממנו למטרות פינוק עצמי. זו זריקת עידוד מעולה והמחשה טובה ליתרון הכלכלי שבגמילה.

מי ששוקל להיגמל, הכנה נפשית טובה תהייה כבר עכשיו להתחיל לחשוב על תחומי עיסוק ופנאי חדשים שהיינו רוצים לאמץ לעצמנו. האם היינו רוצים לצייר? לרקוד? לרוץ? לשחות? להירשם למכון כושר? כל דבר שמדבר אל ליבנו, שייהפך להרגל חדש שיהווה תחליף נפלא להרגל הרע של העישון, יהיה נכון עבורנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *