מדוע העישון מזיק לנו?

עישון אחראי למגוון מחלות, ביניהן סרטן, מחלות נשימה כרוניות ומחלות לב, וכמו כן למוות בטרם-עת.  מדוע העישון מזיק לנו
למעלה מ-440,000 אנשים בארה"ב ו-100,000 אנשים בבריטניה מתים מדי שנה כתוצאה מעישון. לפי ארגון הCDC  האמריקאי 92 ביליון דולר מבוזבזים לריק בכל שנה בעקבות ואיבוד פרודוקטיביות אנושית הנובעת ממקרי מוות הקשורים בעישון.

מתוך למעלה מ-2.4 מיליון מקרי מוות שנתיים בארה"ב, למעלה מ-440,000 נגרמים כתוצאה מעישון.

בכל העולם, עישון הוא הגורם הראשי הגדול ביותר של מקרי מוות שיכול היה להימנע. ממחקרים שנערכו לאחרונה עולה שמעשנים עשויים לפגוע בבריאותם של לא-מעשנים בנסיבות מסוימות בתנאי סביבה מסוימים.

ישנם נתונים המצביעים על כך שמעשנים מתים כעשור מוקדם יותר מאנשים שאינם מעשנים.

העישון גורם למחלת הסרטן

כ-90% מהחולים בסרטן הריאות חלו כתוצאה מעישון. סרטן הריאה הוא אחד הסיבות הנפוצות ביותר בעולם למוות בעקבות ממחלת הסרטן.
בנוסף, למעשנים יש סיכויים גבוהים יותר באופן משמעותי לחלות סרטן מהסוגים הבאים:

 • סרטן שלפוחית השתן
 • סרטן הכליה
 • סרטן הלוע וסרטן הגרון
 • סרטן הפה
 • סרטן וושט
 • סרטן הלבלב
 • סרטן הקיבה
 • סוגים מסוימים של לוקמיה
 • סרטן של האף והסינוסים
 • סרטן צוואר רחם
 • סרטן המעי
 • סרטן השחלות

עישון מגביר גם את הסיכויים להישנות של סרטן (כשהסרטן חוזר לאחר שהוא נסוג).

מדוע העישון מעלה את גורמי הסיכון לחלות בסרטן?

המדענים מסבירים שהסיגריה מכילה מעל ל- 4,000 תרכובות של חומרים שמספר גדול מהם רעילים. חומרים רעילים אלו מזיקים לבריאות. הם פוגעים בתאי הגוף והוכחו כמסרטנים.

טבק לעישון מכיל בעיקר את החומרים הללו:

 • ניקוטין: הניקוטין איננו חומר מסרטן. עם זאת, הוא חומר ממכר חזק. לכן אנו רואים שלמעשנים קשה מאוד לוותר על הסיגריות, גם כאשר הם מעוניינים בכך, בשל ההתמכרות לניקוטין. ניקוטין הוא סם בעל השפעה מידית כמעט. הוא מגיע למוח בתוך 15 שניות מרגע השאיפה. אם סיגריות לא היו מכילות ניקוטין, יש סבירות גבוהה שמספר המעשנים מדי יום היה צונח מידי באופן דרמטי. ללא הניקוטין תעשיית הטבק פשוט תקרוס.
 • בניקוטין עושים שימוש כמדביר חרקים רב-עוצמה. חשיפת גוף האדם לכמויות גדולות מדי שלו יכולה להוביל להקאות, התקפים, דיכאון של מערכת העצבים המרכזית ופיגור בגדילה. כמו כן, אצל נשים הרות, עלולה לגרום להתפתחות לא תקינה של עובר.
 • פחמן חד-חמצני הנו גז רעיל. אין לו לא טעם ולא ריח ולכן הגוף מתקשה להבחין בינו לבין חמצן, וסופג אותו לתוך זרם הדם. דוד חימום פגום פולטים פחמן חד-חמצני וגם אדים שפולטות מכוניות מכילים אותו.
  אם אדם שואף כמות מסוימת של פחמן חד-חמצני הוא יכול להיכנס לקומה או למות.
  פחמן חד-חמצני פוגם בתקינות תפקוד השרירים והלב, גורם לעייפות, חולשה וסחרחורת.
  הוא רעיל במיוחד לתינוקות ברחם אמם, לתינוקות ולאנשים עם מחלות לב או ריאה.
 • טאר – מורכב מכמה חומרים כימיים מסרטנים. כאשר שואף המעשן את עשן סיגריות, 70% מהזפת שחודרת, נשארת בריאות. אפשר לעשות ניסוי: לקחת ממחטה נקייה. לשאוף מסיגריה אל חלל הפה ולהשאיר את העשן שנשפנו שם- לא לשאוף אותו אל הריאות, אלא מיד לנשוף אותו דרך הממחטה הנקייה. אם ביצעתם את הניסוי נכון, יישאר כתם חום דביק על הבד. עכשיו עשו זאת שוב, אך בשונה מקודם, שאפו את העשן אל הריאות. הפעם יישאר רק כתם קלוש ובהיר, מה שיראה לכם בצורה מוחשית כמה מן הזפת נשארת בריאות.

 

עישון ומחלות לב

עישון גורם להצטברות של חומרים שומניים בעורקים, תופעה הידועה בשם טרשת עורקים, אשר היא האחראית העיקרית למקרי המוות הקשורים לעישון. עישון הוא גם גורם משמעותי גדול בסיכון לחלות במחלת לב כלילית. לאנשים עם מחלת לב כלילית יש סבירות גבוהה יותר לעבור התקף לב.

עישון טבק בפני עצמו מעלה את הסיכון למחלת לב כלילית. בשילוב עם גורמי סיכון אחרים, דוגמת לחץ דם גבוה, השמנת יתר, חוסר פעילות גופנית, או סוכרת – עולה באופן אדיר הסיכון לחלות במחלת לב כלילית כרונית שעלולה להוביל למוות.

עישון מחמיר גם את גורמי סיכון למחלת לב. הוא גורם לעלייה בלחץ דם, מקשה על היכולת לבצע פעילות גופנית, גורם לקריש הדם להיווצר בקלות רבה יותר ממה שהוא היה נוצר בדרך כלל. לאנשים שעברו ניתוח מעקפים העישון מהווה סיכון גבוה יותר למחלת לב כלילית חוזרת ונשנית.

מתוך כל אלו ניתן להסיק כי הפסקת עישון חשובה בכל גיל ובכל מצב בריאותי. גמילה מעישון עשויה לשפר משמעותית את מצב הבריאות ולהפחית סיכון להתפתחות מחלות שונות הנגרמות כתוצאה מעישון. ממחקר גדול ועדכני שנערך באנגליה בקרב נשים שהפסיקו לעשן בגילאים שונים, עולה כי הפסקת עישון לפני גיל 30 יכולה לתקן כמעט לחלוטין את נזקי העישון, כאילו המעשן מעולם לא עישן לפני כן.