הפסקת עישון – מה הסיבה לעלייה במספר הנגמלים?

הפסקת עישוןבשנים האחרונות אנו עדים למגמה עולמית של עלייה במספר הנגמלים מעישון. הסיבה נעוצה בעיקר בצמיחה במודעות לנזקי העישון ולתועלות הרבות של הפסקת עישון עבור כל מעשן, בכל מצב בריאותי. הצמיחה במודעות, באופן מפתיע אולי, לא הייתה תולדה של קמפיינים "מפחידים" נגד עישון, שהחלו לצוץ כמו פטריות אחרי הגשם לפניי כעשרים שנה, יחד עם הנחיות חדשות שהוציאו משרדי הבריאות בארצות השונות שמחייבות את יצרניות הסיגריות להוסיף אזהרה ברורה, גרפית או ויזואלית, על גבי חפיסות הסיגריות, שמבהירה את נזקי העישון האפשריים. אם כן, כיצד והיכן צמחה אותה מודעות שגרמה ליותר ויותר מעשנים לרצות להפסיק?

מדוע בוחרים אנשים רבים בימנו להפסיק לעשן

תפיסת העישון בעיניים החברתיות-ציבוריות של ארה"ב בשנות ה-50 הייתה מאוד אוהדת כלפי עישון. הציבור החשיב את העישון כמנהג אפנתי, סקסי ומתוחכם, שהיה פופולרי בכל מקום; משרדים, בתי קפה, מסעדות וכמעט בכל שטח ציבורי אחר. לקראת שנות ה-70 היה אפשר לראות שינוי התחלתי בתפיסה הציבורית את העישון ועם זאת עדיין היה אפשרי ומותר לעשן ברוב המקומות הציבוריים. רק בשנים האחרונות השינוי ביחס החברה לעישון ולמעשנים תפס כזו תאוצה, שהעישון עלה על הפרק גם מבחינת חקיקה.

הצמיחה במודעות החברתית לנזקי העישון היא ברובה תוצר-נגזר של הצמיחה במודעות החברתית לתועלת שבהנהגת אורח חיים בריא יותר. האינטרנט, מקור ידע פתוח לכולם ובלתי נדלה, סיפק שיח חופשי וגלוי שאינו מנוהל ע"י אנשי מדיה, בנושאים רבים, ביניהם נושא השמירה על אורח חיים בריא. אנשים רבים החלו מתעניינים בנושא של רפואה מונעת, אשר ידועה למרפאים בשיטות הטבעיות מזה אלפי שנים (כמו ברפואה הסינית, או ברפואת הרמב"ם).

גמילה מעישון כחלק מהמגמה של רפואה מונעת

אם עד היום הגישה הייתה "כשחולים הולכים לרופא", יותר ויותר אנשים בחרו בגישה חדשה – "בכדי לא להיות חולים ולא ללכת לרופא – שומרים על אורח חיים בריא." מאז ועד היום, למעשה, בוחרים אנשים רבים בשינוי כולל באורח החיים במטרה לשפר את בריאותם. הם עוברים לתזונה קרובה יותר לטבע – פחות מזון מעובד עתיר שומן סוכר ותוספים מזיקים אחרים, יותר מזון טבעי. פחות לחץ ומתח ושעות ארוכות של ישיבה סטטית על כיסא, יותר פעילות גופנית ורוחנית. ובתוך כל השינויים הללו באורח החיים נכלל, כמובן, גם הנושא של גמילה מעישון שהפך להיות יותר ויותר חשוב לרבים מן המעשנים והמעשנים הפסיביים כאחד, שמרגע שהבינו את חשיבותה של הפסקת עישון לשמירה כללית על הבריאות והימנעות ממחלות ונזקים המתפתחים כתוצאה מעישון טבק ומוצריו, ביקשו להיגמל.

הפסקת עישון – עד כמה היא קשה ואיך הופכים אותה לקלה?

הפסקת עישון היא לא תמיד דבר פשוט. גמילה מעישון מצריכה כושר עמידה גבוה ויכולת להתמודד פיזית ונפשית עם קשיי הגמילה. ההתמכרות לעישון היא בין ההתמכרויות הקשות ביותר הידועות לאדם. כל כך קשה, שמשווים אותה להתמכרות לסמים קשים כמו הרואין. למעשה, יותר קל להתמכר לניקוטין מאשר להרואין. ההתמכרות היא כמובן נפשית לא פחות מפיזית. עישון נקשר להרגלים היום יומיים של המעשן והופך "לחבר הכי טוב", לחלק בלתי נפרד מחייו. לכן אולי ההצלחה בגמילה עצמית מעישון היא כה נמוכה. רק בין 3%-5% מן המעשנים יצליחו להפסיק לעשן לבד. אך כיום קיימות בשוק שיטות רבות לגמילה מעישון המציעות דרכים שונות לטיפול בהתמכרות. חלק מן השיטות כוללות טיפול בכדורים, חלקן כוללות סדנאות שונות, דיקור, תחליפי ניקוטין, ועוד. חשוב מאוד להבין את מהותה דשל כל שיטה לפני שבוחרים להיגמל בה. לאור המגמה הכוללת של חזרה לטבע, הרבה מן המעשנים בוחרים להיגמל בשיטה טבעית, שאינה כוללת שימוש שחומרים כימיים. הסיכויים להיגמל בסיוע עזרה חיצונית גדלים משמעותית, ויכולים לקצר את התהליך "ולחסוך" למעשן שנים רבות של נזק מצטבר, נוסף, לגוף.