מה הקשר בין עישון ונשירת שיער?

על הקשר בין עישון סיגריות לנזקים בריאותיים אנחנו כבר יודעים, עישון טבק גורם לתחלואה גבוה, מחלות לב, ריאה, וכן גם השיער הוא אחד האיברים שעלולים להיפגע כתוצאה מעישון ועדות לכך ניתן לראות על המברשת. קוראים לזה נשירת שיער ואצל מעשנים כבדים הסיכון גבוה פי כמה וכמה. מאחורי מילים אלו עומדים מחקרים רפואיים אשר מצביעים באופן ברור על הקשר בין עישון לתופעה של נשירת שיער. עוד עולה במחקרים כי זקיקי השיער הינם החלק הפגיע כתוצאה מעישון והנזק הנגרם להן גורם לאובדן גמישות של זקיקי השיער והם מתחילים להישבר. כמו כן נפגע גם מחזור החיים של זקיקי השערה וכתוצאה מכך פחות ופחות שיערות צומחות מחדש.

 

נשירת שיער בקרקפת ועישון סיגריות

  • הסיגריות מכילות חמרים כימיים אשר משבשים את תהליך פירוק החלבונים בעור ופוגמים בגמישות זקיק השיער.
  • בצד אחד החלבון האחראי על גמישות העור ונקרא "אלסטין". בצד שני מצוי בטבק חומר המכונה "חומצה ציאנית", אשר במפגש עם האלסטין מפרק אותו.
  • עור הקרקפת נפגע כתוצאה מהמפגש בין שני החומרים ומשפיע באופן ישיר על זקיקי השיער ומשבש אותם.
  • זקיקי השיער חיים במחזור חיים מסודר והם האחראים בין השאר לייצור שיער חדש וכאשר מחזור חיי השיערה נפגע, קצב צמיחת השיער יורד ומתגלה נשירת שיער.

 

עישון וכלי דם

  • נשירת שיער מושפעת גם מאספקת דם תקינה, כאשר אין אספקת דם תקינה לשורשי השיער נפגמת יכולתם של זקיקי השיער הכל כך חיוניים לציחה מחודשת של שיער.

עישון גורם לפגיעה בכלי דם על ידי חסימה וכתוצאה מכך נדפקת הזרימה. היבט זה מקבל משמעות רבה למעשנים ותיקים לאורך השנים.

עישון ופגיעה במערכת ההורמונלית

בהקשר זה נשים הן בסיכון גבוה יותר עקב ההשפעה הישירה שקיימת בין שינויים הורמונליים ונשירת שיער. זה יכול לקרות במהלך הריון, אחרי לידה או סתם באיזור גיל המעבר. וזה יכול לקרות גם עקב אירוע נפשי אשר משבש את המערכת ההרומונאלית וכתוצאה מכך משםיע על בריאות השיער.

הקשר בין מערכת ההורמונים בגוף האדם ועישון הוכח כבר במחקרים קודמים והוכחו בו הטענות כי חמרים שנמצאים בטבק הסיגריות  גורמים לשיבוש הפיגמנטים של השיער ולמראה זקן יותר.

 

במידה והנכם מעשנים ושמתם לב שיש לכם נשירת שיער או שהעירו לכם כבר על כך, מומלץ להתייעץ עם מומחה שיער אשר יאבחן את בעיה ויפנה לטיפול המתאים. וכמובן, להפסיק לעשן זהו צעד התחלתי חשוב נגד נשירת שיער.  בהצלחה.